Rozpoczynając współpracę z firmą IT, często można spotkać się z paroma modelami rozliczeń projektów. Często spotykaną metodyką przy wykonywaniu oprogramowania jest tzw. „Waterfall”, wraz z rozliczeniem typu „Fixed Price”. Jeśli terminy te brzmią skomplikowanie – jest to, krótko mówiąc, praca w oparciu o zaplanowany wcześniej budżet i etapy współpracy. Aczkolwiek to nie jedyna metoda rozliczeń, z którą można się spotkać. W niniejszym artykule omówimy najpopularniejsze metody rozliczeń, a także ich plusy i minusy.
Najpopularniejsze metody rozliczeń projektów, z którymi spotkasz się w software housie:
- Fixed Price
- Time and Materials
- Abonament
Fixed Price
Fixed Price jest modelem rozliczenia, który wybierany jest często dla projektów możliwych do zaplanowania (np. dedykowany sklep internetowy, który ma określoną strukturę i możliwości).
Rozpoczynając działania w modelu Fixed Price – na podstawie otrzymanego od Ciebie briefu oraz informacji, dokonywana jest analiza projektu i jego wycena. Opisywane są planowane funkcjonalności, czas wykonania, etapy realizacji oraz działania, które niezbędne są do wykonania projektu. Ustalany jest również kosztorys wykonania.
Dzięki szczegółowemu omówieniu i rozpisaniu projektu, klient jeszcze przed rozpoczęciem prac ma całkowity wgląd w jego funkcjonalności, czas realizacji, a także koszta. Zaletą modelu „Fixed price” jest zatem jego przejrzystość.
Jeśli wszystko się zgadza – po Twojej akceptacji, rozpoczynamy prace nad projektem.
Choć model Fixed Price jest atrakcyjny i często preferowany przez klientów – właśnie z powodu zaplanowania ram projektowych i budżetu, cechuje go niestety mała elastyczność.
Sprawdza się on bowiem w tych projektach, w których wiesz dokładnie czego oczekujesz, a także jaki budżet możesz przeznaczyć. Jeśli w trakcie prac potrzebne są zmiany – np. zmiana działania funkcjonalności lub dopisanie nowej, może to wpłynąć na budżet i czas realizacji. Uruchamia to proces analizy technicznej zmian, w zaplanowany i zaakceptowany wcześniej projekt.
Model Fixed Price – stosowany jest często przy projektach w metodyce „Waterfall”. Kiedy wszystko zostaje zaplanowane, prace niczym wodospad – zaczynają swój bieg zaplanowaną ścieżką od góry do dołu, aż do ich ukończenia.
Jeśli zastanawiasz się „ile to będzie kosztować?” i chciałbyś znać konkretną odpowiedź – rozliczenie Fixed Price może być dla Ciebie odpowiednie.
Time and Materials
Time and Materials jest formą rozliczania się, która opiera się na wykonanej w danym okresie pracy. Jest modelem wybieranym często do projektów w metodykach zwinnych (np. Agile / Scrum). W porównaniu do zaplanowanego odgórnie Fixed Price, prace w Time and Materials są dynamiczne i wykonywane w krótkich, mierzalnych fazach (tzw. Sprintach). Pozwala to na bieżący podgląd wykonywanych prac i przyrostową implementację nowych funkcjonalności.
Jest to model elastyczny, w którym założenia projektu mogą się często zmieniać, a modyfikacje wprowadza się w kolejnych Sprintach. Rozliczenie pracy odbywa się również na elastycznych zasadach. Przykładowo określenie widełek miesięcznego budżetu czy ilość godzin w danym miesiącu, jaką programiści mają poświęcić Twojemu projektowi. Pozwala to na stałą kontrolę budżetu, a także zakres prac.
Model ten jest odpowiedni dla projektów, które potrzebują stałego rozwoju – np. aplikacje webowe czy programy księgowe, które muszą reagować na zmiany prawne. Powinieneś zainteresować się również tym modelem, jeśli potrzebujesz rozwiązania dla Twojej firmy, lecz nie znasz jeszcze docelowego zestawu potrzeb i możliwości (mogą się klarować w trakcie prac). Time and Materials jest również dla projektów, których funkcjonalność stale się rozszerza i reaguje na potrzeby rynku.
Mając na uwadze powyższe – wydawałoby się, że omawiany model jest idealny dla Twojego oprogramowania. Techniki zwinne jak Agile czy Scrum są coraz popularniejsze w produkcji oprogramowania, lecz ze względu na swój dynamizm, wymagają od Ciebie stałej weryfikacji prac i kontroli budżetu. Jest on planowany zwykle w miesięcznych widełkach. W zależności od zapotrzebowania na pracę. Sprawia to, że każdego miesiąca kwota może być inna – dlatego nie jest możliwe zaplanowanie odgórnego budżetu na cały projekt, tak jak w przypadku Fixed Price.
Abonament
Ostatnią z najpopularniejszych metod rozliczeń jest abonament. Na podstawie wspólnych ustaleń określona zostanie kwota – najczęściej miesięczna. W ramach tej kwoty, ustalana jest liczba godzin roboczych, przeznaczonych na określone działania.
Abonament jest formą, która sprawdzi się najlepiej w przypadku systemów, które są już uruchomione i działają rynkowo. W ramach miesięcznego abonamentu można zaplanować wsparcie techniczne, utrzymanie systemu, aktualizacje czy rozwój pomniejszych funkcjonalności. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.
Zaletą abonamentu jest stała kwota, którą przeznaczysz na działania. Masz kontrolę nad wydatkami i nie uświadczysz fluktuacji budżetu, mogących wystąpić w modelu Time and Materials. W ramach ustalonego abonamentu nasz zespół programistów czuwa, by Twoja aplikacja mogła się rozwijać i działać. Oczywiście w ramach potrzeb, abonament można zmodyfikować. Niezależnie jednak od ustaleń, kwota abonamentu jest zawsze określona. Daje to stabilizację, która Cię nie zaskoczy.
Choć abonament ma swoje plusy, przykładowo stabilność kwoty, jest to zarazem jego minus. Jeżeli chciałbyś wdrożyć większą funkcjonalność, może się to wiązać z dodatkową wyceną, niezależną od stawki abonamentu. Może się również zdarzyć, że wysokość abonamentu będzie regulowana umową. Dlatego wszelkie zmiany, wymagają wprowadzenia do niej nowych ustaleń.
Sprawia to, że abonament to forma stabilna – ma swoje ramy i warunki, lecz jednocześnie nie jest szczególnie elastyczny, jeżeli oczekiwałbyś częstych i dużych, dynamicznych prac.
W dużym skrócie – tak prezentują się najpopularniejsze metody rozliczeń, z którymi prawdopodobnie spotkasz się, chcąc zlecić produkcję Twojego oprogramowania. Dobór odpowiedniego zależy przede wszystkim od projektu, jaki chciałbyś stworzyć.
Jaki model stosujemy w Cogitech?
Każdy projekt jest inny oraz wymaga indywidualnego podejścia. Na etapie analizy Twoich potrzeb, dopasujemy najkorzystniejszy dla Ciebie wariant.